Yunanistan Yunanistan

Genel Bilgiler

Balkanturu size Tarihin ve mitolojinin beşiği Atina, açık hava kafelerini, ortaçağ anıtı olan, çok sayıda tarihi eseri bünyesinde barındıran Acropolis ile tüm dünyanın ilgisini cezbeden Yunanistan da rüya gibi bir tatil olanağı sunuyor. Yunan yontma heykellere ve Fresklere hayran kalmamak mümkün değildir. Frenk, Venedik ve Türk dönemlerinden kalma kalelerin ihtişamını görmek için balkanturu yapmak gerekir.

Dansetmek tarih boyunca Yunan halkı için hep önemli bir etkinlik olmuştur. Günümüz Yunan kültürünün ayrılmaz bir parçası haline gelen Sirtaki yapmak için yunan tavernalarını mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Yunanistan bir yarımada ve adalar ülkesidir. Kuzeyde Arnavutluk, Bulgaristan, Makedonya, Doğuda Türkiye ile komşudur. Başkenti Atina dır. Ülkenin hiçbir kesimi denize 140 km den daha uzak değildir.

Balkanturu ile büyülü bir tatil yapmak istiyorsanız, Yunanistan doğru adresiniz. Avrupa kültürünün temelinin atıldığı yerleri gezmek, Antik Yunan kalıntılarında şahitlik etmek,  Ortodoks kiliselerinin en güzel örneklerini görmek,  yunan adaların ev sahipliğinde sunulan eğlence imkanları ile doğumsuz vakit geçirmek için Yunanistan gezilecek en güzel balkan ülkelerindendir. Yunanistan ın bütün bölgeleri dağlarla kaplıdır. Olimpus dağı 2911 m. ile en yüksek yeridir. Bu dağ tanrılar mitolojisinde Tanrılar Dağı olarak anılır.

Yunan Adaları, plajları, kültürel ve tarihi eserleriyle Yunanistan ın çok önemli bir turizm bölgesidir. Ülkenin en önemli tatil bölgelerinden Patmos, Kos ve Rodhos adalarını da içine alan Dodecanece Adaları, bulundurdukları Ortaçağ kalıntıları ve plajlarıyla insanı büyüleyen bir hava estirir.

Cumhuriyet rejimiyle yönetilen ülkede Selanik, Atina dan sonra en önemli şehirdir.
Yunanistan şehirleri: Selanik, Kavala, Iraklio (Girit), Kalamata, Larissa, Patras tır.
Yunanistan yemekleri: Balık, Yunan halkının vazgeçemediği klasik bir besindir. Halk arasında en yaygın yemek kurutulmuş balıkla yapılan bir çeşit Pita dır. Sebzeler yunan yemeklerinde çok önemli rol oynar.Yunan yemekleri arasında ekmeğin de önemi büyüktür.Yunanistan da birçok ekmek çeşidi vardır. Eski Yunanda zencefil ve kişniş yemeklerde çokça kullanılan baharatlar arasında idi. Yunanistan da kaliteli şarap üretimi yapılmaktadır.
Yunanistan, tütün, şarap ve zeytinyağı ihraç etmekte; tahıl, kömür, demir çeşitli makinalar ithal etmektedir. Dünyanın en iyi süngerleri burada ege denizinde çıkar, yunanlılar dünyaya satarlar.

 

ATATÜRK'ün EVİ

Atatürk, Selanik te doğmuştur. Onun, doğduğu, çocukluk ve gençlik günlerinin bir kısmını geçirdiği, memleketin hür bir idare rejimine kavuşması için arkadaşları ile birlikte karar verdiği tarihi ev bugün Atatürk Evi adıyla müze olarak tanzim edilmiş ve ziyarete açılmıştır.
Atatürk Evi bugünkü Selanik in Aya Dimitriya mahallesindedir. Bugün Müze olarak ziyarete açık bulunan Selanik teki Atatürk Evi, Selanik Başkonsolosluğumuzun da bulunduğu etrafı duvar parmaklıklarla çevrili bir bahçenin ana caddeye bakan köşesi üzerindedir. Ev üzeri tuğla çatılı, çıkartmalı, eski Türk evleri tipinde ve zemini ile birlikte üç katlıdır. Zemin kat üzerindeki birinci ve ikinci katlar dikdörtgen şeklinde kafesli pencerelerden ışık almaktadır. Eve caddeye açılan çift kanatlı kapısından girilir.

 

Rezervasyon

© 2015 chepelareturu.com! Terms of Use and Privacy Policy.