Bugün hangi konsolosluklar kapalı Konsolosluklarda Aziz Georges Günü Tatili

Bulgaristan, Finlandiya, Danimarka

Balkan turuna çıkacaklar için balkaturu.org sitesinden son dakika turizm haberlerini vermeye devam ediyoruz. Bugün(5 Mayıs 2016) Finlandiya, Hollanda, Belçika ve Danimarka konsoloslukları kapalı olacak. Yarın söz konusu konsololuklardan yalnız Finlandiya açılırken Bulgaristan(6 Mayıs 2016) konsolosluğu kapalı olacak.

Konsoloslukların kapalı olma nedenin, ülkemizde Hristiyan Hıdrallezi olarak bilinen Saint Georges (Aziz Georges) Günü tatili olduğu bildirildi.

AZİZ GEORGES KİMDİR?

Kapadokya'da M.S. 3'üncü yüzyılda yaşayan aslen bir subay olan Aziz George, krallığı tehdit eden ve bir prensesi parçalamaya hazırlanan ejderhayı mızrakla öldüren Hıristiyanların önde gelen isimlerinden biri olarak tanınır. Türk akademisyenlere göre, Anadolu'nun Müslümanlaşmasıyla Aziz George, Müslüman inancında atıyla yardıma koşan Hızır ile özdeşleştirildi. Hıdrellez ile Aziz George Günü'nün aynı gün olmasının da bu benzerliği destekler. 5 Mayıs gecesi Hz. Musa ile Hızır'ın buluştuğuna inanılan Hatay'daki Hızır türbesi ile Aziz George türbeleri bütün dinlerden ve etniklerden insanları bir araya getirir. H. Burak Öz

 

Rezervasyon

© 2015 chepelareturu.com! Terms of Use and Privacy Policy.