Makedonya Makedonya

Genel Bilgiler

Makedonya nın başkenti Üsküp tür. Üsküp, çeşitli yolların kavşak noktasında yer alan tarihi bir kent olarak iktisadi bakımdan da önemli bir merkez. İlk  olarak Üsküp ü kalesinden panaromik olarak seyredin, ziyaretin ardından Mustafa Paşa, Yahya Paşa Camilerini gezip, tarihleri hakkında bilgiler aldıktan sonra Üsküp sokaklarında yürüyerek geldiğiniz Vardar Nehri kıyısında kısa duraklamanın ardından, öğle yemeği olarak Üsküp ün güveçte köfteli kurufasulyesini tatma fırsatını yakalayın.

Üsküp ün can damarı olan Vardar Nehri, üzerindeki zarif taş köprü ise beş yüz küsur yıldır iki yakadaki insanların birbirine kavuşmasını sağlıyor. Vardar nehri nin iki yakasında düz bir alana yerleşen Üsküp ün kalesi, benzer kaleler gibi kente bir kartal yuvasını andıran bir tepeden bakıyor. Üsküp e hakim olan farklı uygarlıkların izlerini taşıyan kale, heybetli duvarları, yüksek burçları ve geniş kanatlı kapılarıyla uzun bir geçmişi yansıtıyor.

Balkanturu, maceranın Pusulasıyla Mavi ve Yeşile Makedonya ya Yolculuk olanakları sunuyor. Yeşil, sankiMakedonya ya yeni gelmiş. 

Ortaçağ manastırları, ülkeye bambaşka bir hava katan uzun bir geçmişe sahip Türk pazarları ve asma bahçeleriyle balkanların kalbindeki Makedonya ya bir Balkanturu yapalım…

Üsküp çarşısı Anadolu daki tarihi dokuya sahip benzer kentlerin çarşılarını andırıyor. Tek katlı dükkanlar, demirciler, bakırcılar, yorgancılar, kavaflar gibi adlarla anılan çarşı ile müştemilatı, hanlar, hamamlar hepsi yerli yerinde. Bunların kimisi eski işlevlerini yitirmiş olsa bile tanıdık bir mekanın tamamlayıcısı olarak ayaktalar. Burada Kapan Han ı dolaşın.

Balkanturunuz sırasında, Üsküp te bulunan, içindeki freskoları (kabaca duvarlara ve tavana çizilen din konulu resimler) ile meşhur olan ve Makedonya nın en eski kiliselerinden Pantaleymon kilisesi ni ziyaret edin. Freskolar yüzlerce yıllıktır. Makedonya da kilise ve müzeler saat 10 dan önce ziyarete açılmıyor. Manzarası ve hem de kilise içi önemli freskoları ile geziye dahil etmelisiniz. Hemen yakında bir lokantada var, akşam veya öğlen yemekte denk getirilebilir.

Balkanların kalbinde yer alan Makedonya nın sahip olduğu çok sayıda kilise ve cami, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait mükemmel mimari ve sanat eseri örneklerindendir.

Ülkenin kuzeyinde görkemli Şar Dağları var. Popova Şapka ise bu dağların en yüksek tepesi ve bölgenin çok önemli bir kış sporları merkezi. Batısında yer alan Mavrova Gölü de aynı şekilde turistik bir merkez.

Ohrid kenti UNESCO tarafından çok önemli kentler arasına alınmıştır. Görenlere ilham kaynağı, suyu kadar havası da çok temiz olan Ohrid gölünü ve çevresini, insanın tenini okşayan devamlı esmekte olan meltem rüzgarını Balkanturu ile keşfedin. Ohrid gölü üzerinden güneşin batışını seyredin. Burada, Saint Sophia Katedralli, 11. yüzyıldan kalma mimarisiyle göz kamaştırıcıdır. Kentin Car Samoils Kalesi nin görkemli duvarları ve kuleleri vardır.Tarihi dokusunu pek kaybetmemiş Ohrid çarşısında, yöreye özgü 3 boyutlu ahşap oyma sanatı eserlerinin satıldığı bir dükkanlara uğrayın.

Makedonya turlarında Türk yemek kültürü bütün incelikleriyle ve zenginliklerini de barındıran makedon mutfağını da keşfedin. Rumeli ve Balkan müzikleri eşliğinde Makedonya da Üsküp ün böreği, Struga nın balığı, tavsiye edilebilecek tatlar arasısında. Kebapcinja, tavche grace, musakka, börek, baklava, lokum gibi damak tadımıza uygun yemekleri yiyebilirsiniz. 

Yerel mutfağın en sevilen tatlarının başında bir tatlı olan kaymakçina geliyor. Tatlı, süt, yumurta, şeker ve undan mürekkep... Yugoslav Salatası ve Köprülü salatası olarak da bilinen manca, patlıcan, domates, yeşilbiber, sarımsak ve zeytinyağı ile hazırlanıyor. Kemiksiz kuzu etinden yapılan Makedon yahnisi de meşhur bir başka tat. Kentte ayrıca güveçte enfes kuru fasulye de pişiriliyor.

Üsküp e kadar gelmişken buradaki eski çarşıda bir Türk lokantasında yanında kırmızı biber turşusu ile birliktetafça grafça yemeden ayrılmamalısınız. Daha başka Kapan Han ın yanındaki kebapçılardan kebap yemeyi ihmal etmeyin. Mutlaka Vardar ın ayırdığı iki Üsküp ü gezmenizi, kıyısında da Türk kahvesi içmelisiniz.


Tetovo,  Eski adıyla, tarihten miras adıyla Kalkandelen. Osmanlı zamanında bu topraklardaki en sağlam oklar, kalkanları delen oklar bu şehirde yapılırmış. Orda yaşayan Türkler arasında genelde bu isim kullanılıyor.Kalkandelen de ilk olarak Alaca Camii ni ziyaret edebilirsiniz. Cami, kırmızının hakim olduğu renkli süslemeleri, ince işleriyle sizleri kendine hayran bırakır.

Ayrıca ülkede günde beş saat Türkçe radyo yayını yapılıyor. Televizyonda da 1996 başından itibaren günde iki saat Türkçe yayın var.

 

 

HOTEL FENİ

Rezervasyon

© 2015 chepelareturu.com! Terms of Use and Privacy Policy.