Karadağ Karadağ

KARADAĞ

Balkanturu ile Adriyatik Kıyısındaki Cenneti keşfedin. Kentleri ve buradaki gece hayatı ile ilgi çeken Karadağ’ın başkenti Podgorica. Karadağ’ın önemli turistik kentleri Kodor ve Budva’dır. 

Balkanturunun vazgeçilmez ayağı, hem çok iyi korunmuş, hem de yaşayan kentleriyle Karadağ’ı gezmenin, tarihin içinde olmanın keyfini çıkarın. Karadağ ya da diğer adıyla Montenegro Güneydoğu Avrupa’da yer alan oldukça turistik bir ülkedir.

Yemyeşil dağların altında uzanan pırıl pırıl kumsallarıyla ve tarihin çok iyi korunduğu eski şehirlerin sokaklarıyla, plajları ve tarihiyle büyüleyici yapısıyla Karadağ mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir balkan ülkesidir. Doğusunda Arnavutluk ve Kosova, kuzeyinde Sırbistan, batısında Hırvatistan, Bosna-Hersek, güneyinde Adriyatik denizi yer alır.

Karadağ Cumhuriyeti bağımsızlığını 2006 yılında elde etmiş genç bir cumhuriyet. eski Yugoslavya’yı oluşturan altı cumhuriyetten biriyken, Yugoslavya’nın parçalanmasının ardından yeni Yugoslavya’ya katılmış ve 2006 yılında yapılan referandum sonucu bağımsızlığını ilan etmiş.

Kotor’un eski taş evlerinin görüntüsü çok güzel ve hemen hepsinin bahçelerinde nar ağaçları var. Dar sokakları, taş evleri, antika dükkanları ve restoranları görmeniz hayran kalmanız mümkün. Eski kent aynı zamanda Unesco dünya mirası listesinde de yer alıyor. Surlarının uzunluğu, kentin 4.5 km kadar uzun bir alana yayılmasını sağlıyor. Burada inanılmaz güzel bir atmosfer var.

Kotor, Ortaçağ kent yapısı mimari bakımdan çok iyi korunmuş. Buraya giriş ücretsiz. Kiliseler, eski saraylar, müzeler, kafeler, restoranlar ve dahası burada arka sokaklarda halen hayatını sürdüren insanlara ait evlerden oluşan koca bir alan burası.

Balkanturunun ve Adriyatik kıyılarında dolaşmanın temel özelliği, ormanlık ve dağlık yollarda devam ederken birden denize seviyesine inerek, karşınıza her seferinde daha güzel bir Ortaçağ kentinin ve civarının çıkması olsa gerek.

Burada da yaz aylarında festivaller düzenlenir. Ağustos ayında yapılan “Yaz Karnavalı” binlerce turiste ev sahipliği yapan Kotor’un en önemli etkinliğidir.

XV. Yy.da ortaçağ kent yapısına uygun biçimde etrafı surlarla çevrilen bu eski yerleşim Budva, Karadağ’ın sahildeki topraklarının merkezinde yer alan önemli bir turizm merkezi. Bu kentlerin temel özelliği olarak karşımıza çıkan daracık sokaklar, muhteşem mimariye sahip yapılar (evler, kiliseler, dükkânlar) ile doldurulmuş. Surların birçok noktasında gözetleme kuleleri yer alıyor. Labirent gibi bir alanda yol alıyoruz. Bu arada eski kent merkezine giriş herhangi bir ücrete tabi değil. Kent aynı zamanda Adriyatik sahillerinin hatta Balkanların en eski yerleşimlerinden biri olarak da önem taşıyor. Surlarla çevrili alana farklı yönlerde yer alan beş giriş kapısından girebilirsiniz. 

Kotor ve Budva’da eski şehrin içinde yaşayan insanlarla tanışmak ve sohbet etmek mümkün. 

Bar, Karadağ’ın 199 km’lik küçük sahil kenti. Adriyatik sahillerinde Rumija Dağı eteklerine kurulmuş, deniz turizmi olduğu kadar bakir doğasıyla dağcılık turizmine ilgi duyanların da tercih ettiği bir bölge olarak biliniyor. 

Sophia Loren’in tatil kenti Budva

Eskiden bir balıkçı köyü olan bu adada Yugoslavya’nın son zamanlarında tatilini geçirmek için başta Sophia Loren olmak üzere bir çok ünlü gelince adayı dünya tanımış. Adanın içindeki taş binalar otel olarak işletiliyor. Adanın karşısındaki plaj ise turistlerin ilgi gösterdikleri bir yer. Plajları ve gece hayatı ile ün salmış Budva’da dünyanın bir çok ülkesinden gelen insanları görebilirsiniz.Ve 2 bin 500 senelik geçmişiyle Adriyatik Denizi kıyısındaki en eski yerleşim yerlerinden biri olduğu biliniyor.

 

 

 

THE QUEEN OF MONTENEGRO

Rezervasyon

© 2015 chepelareturu.com! Terms of Use and Privacy Policy.