Arnavutluk Arnavutluk

Genel Bilgiler

Balkanlara Arnavutluk Penceresinden İzlemeye Ne Dersiniz?

Balkanların en küçük ülkesi olan Arnavutluk, bakir ama bir o kadar da keşfedilmeyi bekleyen; yüklü tarihin içine saklı genç ruhunu dost yüzlerin tanımasını bekliyor. 
Avrupa’nın güneydoğusunda Adriyatik Denizi kıyısında yer alan Arnavutluk Karadağ, Kosova, Makedonya ve Yunanistan ile komşubir ülkedir. Türklere vizesiz giriş hakkı tanıyan ve kapılarından rahatlıkla girilebilen bu ülkenin, diğer bir avantajı ise Avrupa’nın en ucuz ülkelerinden biri olması. Balkanlar turu gezisinin bir bölümünü kapsayan Arnavutluk, bölgeyi tanımak için iyi bir başlangıç noktası. 

Balkan Turu 2016 gezi programının bir ayağını oluşturan Arnavutluk, Roma İmparatorluğu, Yunan Medeniyeti ve Osmanlı Devleti’nin etkilerini taşıyan bir tarih kültür mozaiğine sahiptir. Bölgenin tarih boyunca birden fazla uygarlığa ev sahipliği yapması onu zenginleştirmiş ve günümüzde dünya mirası olarak kabul edilmesine etken olmuştur. 

Balkan Turlarının cazip ve avantajlı fiyatları ile Arnavutluk’un önemli şehirleri olan Tiran, Berat, Durres, Elbasan, İşkodra, Fier, Vlore (Avlonya) ve Görice’yi gezip görme fırsatını  yakalayabilirsiniz. Arnavutluk’un her şehrinin parklarında, meydanlarında, sokaklarında hikayeler hiç peşinizi bırakmayacak. Daha fazla hikaye içinse; Lezhe Kalesi ve Lezhe İskender Bey Müzesi, Kruje Diriliş Katedrali, Ortaçağ Sanatları Milli Müzesi, İşkodra Antik Yunan Amfitiyatrosu ve Ali Paşa Kalesi, Apollonia Arkeoloji Parkı ve Apollonia Pojan Manastırı, Ulusal Tarih Müzesi ve Sanat Galerisi Tiran sizleri bekliyor.  

 

Arnavutluk Festivalleri 2016 :

Balkan Turları ile Arnavutluk’u keşfetmenin en uygun zamanı, İlkbahar ve Sonbahar aylarıdır. Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz ayları, kültürel etkinliklerin yoğun olduğu dönemlerdir. 

Mart 2016 Uluslar arası İnsan Hakları Film Festivali
Nisan 2016 Tiran Film Festivali
Nisan 2016 Durres Dans Festivali
Mayıs 2016 Uluslar arası Görice Karnavalı
Temmuz 2016 Görice Pie Festivali
Ağustos 2016 Görice Bira Festivali 

 

Adriyatik Kıyılarını Keşfe Çıkın!

Arnavutluk Plajları pek duyulmadığı ve yeterli tanıtımı yapılmadığı için birçok gezgin, Avrupa’nın bu berrak ve temiz sahilleri tanıma fırsatını kaçırmaktadır.  Arnavutluk plajlarının en güzelleri güney kıyılarında yer alan Dhermi, Himare, Ksamil, Vlore ve Sarande sahil kentleri ile Arnavutluk’un kuzeyinde yer alan Lezhe Shengin Plajı, altınvari kumsalı kristal berraklığında denizi görenleri kendine hayran bırakmaktadır. 

 

Bir Kültür Mozaiği Olan Arnavutluk Mutfağı

“Ne yersen osun” denir. Balkanların bu mütevazi ülkesinin mutfağı hiçte ülkenin göründüğü kadar mütevazi değil. Özellikle Osmanlı mutfağından çok yakinen tanıdığımız Arnavut Ciğeri, Elbasan Tava, Arnavut Böreği ilk göze çarpanlar. Et çok lezzetli, bol ve ucuz olduğu için doya doya yeniyor. Baklavaya benzeyen börek tatlısı, patlıcanlı Arnavut salatası, güveçte et yemekleri, Arnavut mutfağının önemli lezzetleri arasında bir nefeste sayılanlar. Dıraç, Avlonya ve Sarande gibi kıyı şehirlerinde deniz mahsülleri mutfağı çok yaygın ve gelişmiş.

Arnavutluk şehir kültürünün olmazsa olmazı olan sokak kafe-restoran –barları, çok fazla Arnavut halkı tarafından akşam üzerleri çok ilgi gören sosyalleşme alanları. Şehir kültürünün  dokusunu oluşturan kafelerde, İtalyanların meşhur ekspressosu ve pizzası denenebilir. Ekspresso, aşırı sert. Ancak sabah kahvaltısında, şehirliler içmeyi çok seviyorlar. Makarnalar ise, yine İtalyan usulü ve oldukça diri pişiriliyor. Arnavut Birası Tiran’ı denemenizi öneriyoruz.  

Komünist rejim döneminin etkilerini taşıyan ancak çok katmanlı kültür mozaiği ile Balkan Turları 2016 gezileri ile Arnavutluk içinde barındırdığı güzellikleri, çok avantajlı tur fiyatları ile vizesiz olarak gezme ve görme şansını yakalayın. İlkbahar tatil sezonu için çok uygun süreli Balkan Turlarını inceleyin. 

Hürmüz Turizm yetkili seyahat acentası güvencesi altında Balkan tur fiyatlarının avantajı ile mükemmel bir tatil deneyimine sizleri bekliyoruz.   

Rezervasyon

© 2015 chepelareturu.com! Terms of Use and Privacy Policy.