Dünyanın Yeni 7 Harikası'na aday Belogradçik Kayaları BULGARİSTAN'IN KAPADOKYASI

Belogradçik Rocks

Balkan turu yapacakları ya da katılacaklar için Bulgaristan'da Belogradçik Kayaları ve kalesi ziyaret edilecek yerlerin başında geliyor. 
Dünyanın Yeni Yedi Harikası adlı projede adaylığı için bilinen ve UNESCO kültür mirası listesinde yer alan Belogradçik kayaları Bulgaristan'ın Kuzeybatısında yer alıyor. 
Kayaların milyonlarca yıllık bir süreçte yağmurun ve zamanın etkisiyle girdikleri şekiller insaları şaşırtıyor. Kayalar şekilleri nedeniyle Bulgarca'da aynı anlama gelecek şekilde; atlı, Madona, Derviş, Manastır, Kız öğrenci, Adem ile Havva, Velkova Glava, Guguk  olarak  adlandırılıyor. 


Kayalarla ilgili bizim Kapodokya'da olduğu gibi efsaneler de mevcut. 
Bir efsane şu şekilde:
Asırlar, kayaların arasında bir kız manastırı varmış. Bu manastırda, Vitaniya adında güzel bir rahibe Tanrı’ya hizmet ediyormuş. Vitaniya, Romalı Antonio’ya aşık olur ve bu aşktan bir çocuk dünyaya gelir. Keşişler, günahkar rahibeyi cezalandırmak için toplanmıştır, fakat tam o sırada yoldan gelen Antonio görünür. Atını hızla süren Antonio, sevgilisini ve çocuğunu kurtarmak için acele etmektedir. Birdenbire bir yıldırım herkesi çarpar ve taşa dönüştürür. Böylece Atlı, Keşişler ve Çocuk ile Madona şekillerinden ibaret olan kayalar takımı meydana gelmiş.

 Romalılar, Belogradçik Kayalarının kıvrımları arasına daha sonraları hem Bulgarlar hem Osmanlılar tarafından kullanılan Belogradçik Kalesi’ni inşa etmişlerdir. 

Rezervasyon

© 2015 chepelareturu.com! Terms of Use and Privacy Policy.