Balkan ülkelerinde ne yenir ne içilir?

Balkanlarda Türklerin damak zevkine uygun birçok yöresel yemek var. Balkan Mutfağı, Balkan Turu'na çakanlar için binbir çeşit enfes yemekten tatma imkanı sunuyor. 

Balkanlarda nerede ne yenir ? Balkan yemekleri nelerdir ? En meşhur Balkan yemekleri, içkileri nelerdir ? 

İşte Balkan Mutfağı'ndan yöresel yiyecek ve içecekler; işte Balkanların en meşhur tadları:

Balkanlarda da köfte meşhur. Balkanlara gidip de Bosna'ya hele bir de Saraybosna'ya giderseniz balkan köftesi yememek ayıp sayılır. Ama köfte balkan usulü köfteye Türkçedeki “kebap” kelimesinden gelen Cevapi ya da Cevapcici deniyor. Bu yüzden Cevapi olarak garsondan isteyin.

Trileçe aslında Balkan Mutfağına ait bir lezzet. Trilece Türkiye'de son yıllarda aranan lezzet olmadan önce "Arnavut tatlısı" veya "Makedon Tatlısı" olarak da biliniryorladı. Bu iki ülkede de rahatlıkla bulabilirsiniz. 

Yunanistan'a gidip de eşsiz feta peyniri ve zeytinden tadmamak olmaz. Tabii kendinizi Yunanistan'ın eşsiz mezeleri ve Uzo'dan, ahtopot salatası ve Spanakopita'dan mahrum etmeyin.

Bizdeki Biber Dolması, Bulgaristan'da 'Polneti Piperki' deniyor. Cacığın adı ise Tarator... Bulgaristan'dan ayrılırkan kahvaltılık olarak Ajvar bizdeki adıyla Göçmen Türklerin taktığı adla Lutenisa almayı da unutmayın.

Paşticada, Dalmaçya'ya özgü bir yemeğidir. Etin içine konulan kuru erik ve kuru incir gibi malzemelerle yapılır. Eşsiz bir tadı vardır.

Yapımı çok zahmetli, Fliya adlı Arnavutların Balkan Mutfağına kazandırdığı bu böreği, bol yoğurtlu sosla yöresinde yemek istemez.

 

 

 

 

 

© 2015 chepelareturu.com! Terms of Use and Privacy Policy.